Nikotyna - co to jest?

Pierwszy raz wyizolowanej nikotyny użyto na początku XIX wieku, ale jej budowę chemiczną odkryto dopiero około 20 lat później, w 1843 roku. Jeśli chodzi jednak o jej otrzymanie, po raz pierwszy dokonano tego w 1904 roku. Od tego czasu powoli zaczynała się stawać jednym z najczęściej stosowanych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych związków chemicznych. Ale czym dokładnie jest nikotyna i jak działa? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiemy na nurtujące pytania!

Co to jest nikotyna?

Nikotyna jest substancją psychoaktywną, która silnie działa na układ nerwowy. To związek chemiczny należący do alkaloidów, który naturalnie występuje w liściach tytoniu i innych roślinach (takich jak pomidory, ziemniaki i papryka). Nikotyna zwiększa wydzielanie dopaminy w mózgu - która jest nazywana hormonem szczęścia - co powoduje uczucie przyjemności i jest jedną z przyczyn silnego działania uzależniającego tej substancji. Właśnie dzięki nikotynie palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych wywołuje efekt uzależnienia.

Jak działa nikotyna?

Podczas zażywania nikotyny (w formie klasycznych papierosów, woreczków nikotynowych, czy e-papierosów), substancja niemal natychmiast przenika do krwi i dociera do mózgu, gdzie wiąże się z receptorami acetylocholiny. Wtedy uwalniane są neuroprzekaźniki, które odpowiadają za uczucie przyjemności. Dzięki temu osoba zażywająca nikotynę czuje pobudzenie, a często nawet redukuje się jej stres.

Częste sięganie po nikotynę sprawi, że organizm zacznie ją tolerować, a to spowoduje, że użytkownik będzie musiał dostarczać nikotynę w większych ilościach, by odczuć jej przyjemne działanie, a to niestety prowadzi do uzależnienia.

Jak nikotyna wpływa na organizm?

Działanie nikotyny najczęściej kojarzone jest jedynie z układem nerwowym, lecz to nieprawda. Nikotyna oddziałuje niemal na cały nasz organizm. Przedstawimy pozytywne i negatywne działania nikotyny.

Działanie nikotyny - zalety

  • pobudzenie organizmu,
  • zwiększenie koncentracji i uwagi,
  • odczucie przyjemności, „nagrody” po przyjęciu nikotyny,
  • chwilowe odprężenie i zmniejszenie stresu,
  • przyspieszenie metabolizmu.

Działanie nikotyny - wady

  • większe prawdopodobieństwo powstania chorób układu krążenia,
  • zwiększone ryzyko nowotworów,
  • problemy z przewodem pokarmowym,
  • negatywny wpływ na płodność,
  • negatywny wpływ na rozwój płodu.

Nikotyna w niewielkich dawkach jest w stanie pobudzić organizm i zapewnić krótkotrwałe uczucie relaksu, lecz regularne jej stosowanie może prowadzić do uzależnienia. Pamiętajmy, ze nikotyna jest substancją uzależniającą i długie jej stosowanie może prowadzić do problemów ze zdrowiem.

Po jakim czasie nikotyna znika z organizmu?

Nikotyna stosunkowo szybko metabolizuje się w organizmie, jednak jej obecność może być wykrywana przez różne testy jeszcze przez pewien czas po ostatnim użyciu. Po odstawieniu nikotyny pierwsze efekty braku działania tej substancji możemy już zauważyć po nawet kilkunastu minutach od ostatniego sięgnięcia po tą substancję. Wtedy bicie naszego serca spowalnia, a po kilku godzinach obniża się wartość ciśnienia tętniczego. Lecz kiedy nikotyna w pełni zniknie z naszego organizmu?

Szacuje się, że poziom nikotyny oraz tlenku węgla w organizmie znacznie obniża się po 8 do 12 godzinach. Po 72 godzinach płuca zaczynają się regenerować i zwiększać swoją objętość, natomiast do ok. 12 tygodni, organizm potrafi zwiększyć wydolność płuc i poprawić krążenie krwi. Dodatkowo skóra odzyskuje naturalną barwę, a w jamie ustnej zmniejsza się ryzyko powstawania chorób dziąseł. Nawet w okresie pół roku od zażycia nikotyny, organizm dalej się regeneruje. Płuca się oczyszczają, lecz nie występuje już uporczywy kaszel.

Zatrucie nikotyną - objawy

Zatrucie nikotyną występuje, gdy w organizmie występuje zbyt duża dawka nikotyny. Jakie wyróżniamy objawy zatrucia nikotyną?

  • nudności i wymioty,
  • biegunka i bóle brzucha,
  • większe prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów i chorób układu krążenia,
  • pocenie się i zimne poty,
  • zawroty i bóle głowy.

Jeśli jednak zdecydowałeś się korzystać z nikotyny i chcesz wypróbować nowe rozwiązanie, woreczki nikotynowe to będzie strzał w 10-tkę! Przeczytaj jeden z naszych artykułów - Jaki poziom mocy snusów wybrać - i rozpocznij swoją przygodę z saszetkami nikotynowymi!